راه‌اندازی یک برنامه وفاداری گران قیمت دیگر تنها راه جذب مشتری نیست، امروزه راه‌های مقرون‌به‌صرفه زیادی برای رقابت فعال وجود دارد، حتی برای شرکت‌های کوچک.
وقتی نوبت به حفظ ارتباطات مشتری از طریق برنامه وفاداری می‌رسد، متراژ مربع و بودجه چندان اهمیتی ندارد. مغازه‌داران قدیمی لیستی از محصولات موردعلاقه مشتریان خود را نگه می‌داشتند و می‌توانستند بدون هیچ‌چیزی شبیه به ابزارهای امروزی توصیه‌هایی ارائه دهند. تقریباً ۵۵٪ از مصرف‌کنندگان ایالات‌متحده علاقه زیادی به استفاده از برنامه‌های پاداش تجار محلی خود دارند و ۵۶٪ علاقه‌مند به دریافت پیشنهادات ویژه از مشاغل محلی هستند.
این احساسات پس از همه‌گیری، کسب‌وکارهای کوچک را در موقعیتی شیرین برای راه‌اندازی یا راه‌اندازی مجدد طرح‌های وفاداری قرار می‌دهد.
هیچ قانونی وجود ندارد که نشان دهد یک پلت فرم وفاداری مؤثر باید گران باشد. یک برنامه پاداش دیجیتال شخص ثالث می‌تواند حداقل ۵۰ دلار در ماه هزینه داشته باشد. بااین‌حال، تصمیمات کوچکی که تعیین می‌کنند هر سرمایه‌گذاری خاص چگونه تعامل را بهبود می‌بخشد، تفاوت را ایجاد می‌کند. در اینجا هشت مورد را باهم بررسی می‌کنیم.
۱) از فناوری “خارج از قفسه ” استفاده کنید. به‌جای تلاش برای ایجاد یک پلتفرم فناوری از ابتدا، از فروشندگان فناوری وفاداری که در استراتژی‌های سازمان‌های کوچک و/یا تخصصی تخصص دارند، خرید کنید. بسیاری از سیستم‌های POS دارای اجزای وفاداری یکپارچه هستند که ارائه یک برنامه وفاداری را بدون مشکل می‌سازد. (در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح می‌دهیم.) کیفیت و تنوع این فروشندگان با تعداد طرح‌های وفاداری در حال بهبود است، بنابراین برای یافتن گزینه مناسب، کمی تلاش نیاز است؛ اما میانبرهایی وجود دارد، مانند جستجوی آنلاین برای فروشندگانی که نه‌تنها پلتفرم‌های وفاداری را ایجاد می‌کنند، بلکه اصلاح می‌کنند. این نشان‌دهنده انعطاف‌پذیری است.
۲) در مورد پلتفرم‌های فناوری شخص ثالث سختگیر باشید. شریک فناوری مناسب برای درک اهداف شما، تعیین معیارهای لازم و سپس ایجاد یک استراتژی شایستگی که آن نیازها را برآورده می‌کند، سؤالات مهمی را مطرح می‌کند. پیشنهادات می‌تواند شامل تحقیقات کمی و کیفی، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، منبع یابی فناوری، مدیریت برنامه و بازاریابی باشد – اما نباید شامل همه این خدمات باشد. اگر فروشنده‌ای برای فروش محصول یا فناوری‌ای که نمی‌توانید آن را توجیه کنید، فشار می‌آورد، به گشتن ادامه دهید.
۳) اجازه دهید بازاریابی فناوری را هدایت کند. وسوسه‌انگیز است که شیفته فن‌آوری‌های ویز بنگ شوید و به آنها اجازه دهید تصمیمات بازاریابی را هدایت کنند. مقاومت کنید! فناوری یک ابزار است نه یک هدف. در مورد وفاداری، ابزار باید تمرکز شرکت را به‌صراحت بر روی اهداف از پیش تعیین‌شده آن محدود کند (پس ابتدا آن‌ها را مشخص کنید). وظیفه اپراتور وفاداری شناسایی و به‌کارگیری فناوری مناسب برای دستیابی به این اهداف است.
۴) از سیستم‌های قدرتمند POS امتیاز بگیرید. سیستم‌های POS وفاداری داخلی، مانند Aloha POS، Paytronix و Square، طیف وسیعی از خدمات از سفارش دیجیتال تا تجزیه‌وتحلیل، تعامل مهمان تا ابزارهای پشتیبان – حتی هوش مصنوعی برای به حداکثر رساندن داده‌ها (Paytronix) را ارائه می‌دهند. دیگران با یک برنامه وفاداری شخص ثالث ادغام خواهند شد.
۵) از ارزش‌های شرکت به‌عنوان ارز پاداش استفاده کنید. تقریباً ۷۰ درصد از مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند از شرکت‌هایی خرید کنند که باارزش‌های آنها همسو هستند. این امر در مورد برنامه‌های وفاداری که اعضا را قادر می‌سازد تا نقش فعالی در عللی مانند محیط، شیوه‌های کاری اخلاقی و کمک به افراد محروم داشته باشند، اعمال می‌شود. اهدای یک کالا برای هر محصولی که یک عضو خریداری می‌کند (Tod’s)، دادن درصدی از فروش به یک بانک مواد غذایی محلی (Target)، یا کاشت درختی به نام یک عضو (زیبایی آمارانتین) – این‌ها پاداش‌هایی هستند که نمی‌توانید برایشان قیمتی تعیین کنید.
۶) تصور کنید: خلاقیت مقرون‌به‌صرفه تر. طراحی یک برنامه وفاداری هرگز نباید پشت گوش انداخته شود. این تصاویر، نوع چهره، میزان تضاد کلمات در برابر رنگ‌های پس‌زمینه – این جزئیات نقش مهمی را در اولین لحظاتی که یک عضو ایمیل فشاری را باز می‌کند یا از یک برنامه وفاداری بازدید می‌کند، بازی می‌کنند؛ و این کلمات باید به‌حساب بیایند و در عرض چند ثانیه یقه بیننده را بگیرند، زیرا این تمام چیزی است که برنامه دارد.
۷) قدم برداشتن را تمرین کنید – حتی به سمت عقب. اهداف ممکن است بر اساس واکنش مصرف‌کنندگان به برنامه وفاداری تغییر کنند، بنابراین یک شرکت باید بسته بودجه‌بندی شده خود را آماده کند تا عملیات خود را باقیمتی مقرون‌به‌صرفه منعطف کند. اگر یک ارائه‌دهنده شخص ثالث را استخدام می‌کنید، به دنبال ارائه‌دهنده‌ای باشید که سابقه چابک بودن و سازگاری را داشته باشد. برای مثال، اگر یک کسب‌وکار کوچک از قبل یک استراتژی کوتاه‌مدت داشته باشد، ممکن است فقط به یک فروشنده نیاز داشته باشد تا آن را اجرا کند.
وفاداری اندازه نمی‌شناسد
درنهایت، کسب‌وکارهای کوچک باید به خاطر داشته باشند که برنامه وفاداری پایان یک استراتژی و یا یک سرویس تنظیم و فراموش کردن نیست. برای شاداب ماندن و درگیر نگه‌داشتن اعضا نیاز به مراقبت و تغذیه مداوم دارد.
یک برنامه وفاداری ابزاری برای یک فلسفه تجاری سودآورتر و بارورتر است که بر اساس همکاری مشتری بناشده است. اعضا زمان و پول بیشتری را صرف برندهایی می‌کنند که به آنها اعتماد دارند که به آنها گوش می‌دهند و به آنها احساس خوبی نسبت به تعاملشان می‌دهند.
انتهای مطلب/

همچنین بخوانید:  چگونه مشتریانمان را برای همیشه وفادار نگه داریم؟